Deštivý den v Ottavě

V listopadu 2015 přišla nečekaná příležitost podívat se “na skok” do Kanady, konkrétně do hlavního města Ottawy. Protože se jednalo o pracovní cestu, k poznávání krás Kanady nebylo mnoho času. Přesto se našla příležitost alespoň na krátkou prohlídku města. Protože byl už konec listopadu, tajně jsem doufala v krásnou zimní atmosféru a romantické zasněžené město. No úplně to neklaplo! Listopad 2015 byl podle místních výjmečně teplý, teplota byla kolem 10°C nad nulou a počasí dost uplakané. A bych si to náležitě užila, tak v jedinný volný den, který jsem měla, lilo jako z konve. I tak jsem se ale vydala objevovat krásy tohoto města.

Ottawa na mě z nějakého důvodu působí roztomile, všechno je zde tak nějak maličké a útulné. Osobně jsem tento pocit získala už na maličkém mezinárodním letišti, kam jsem přiletěla z Toronta, a prvotní dojem mě neopustil ani cestou do hotelu a ani později při procházce centrem města.

ottawa2
Parliament Hill, Ottawa, Canada

Ottawa se svými cca 900 tisící obyvatel představuje čtvrté největší město v Kanadě. Leží na hranici mezi anglickou a francouzskou  částí Kanady. Z tohoto důvodu také většina obyvatel mluví oběma jazyky (což ve zbytku Kanady není zdaleka tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát ze skutečnosti, že oba jazyky jsou považovány za úřední). Za krásný případ “oboujazyčnosti” obyvatel považuji zážitek z restaurace, kde jsem vyslechla rozhovor dvou lidí, kdy jeden z nich mluvil výhradně francouzsky a druhý výhradně anglicky a přesto si dokonale rozumněli (a nebo to opravdu dokonale předstírali).

Jak se můžete dočíst na wikipedii, původní vesnice Bytown byla v roce 1855 vybrána anglickou královnou Viktorií jako sídlo kanadské vlády. Nicméně i pokud byste tuto informaci něměli, v případě že jste někdy byli v Londýně, bude vám při pohledu na budovy parlamentu anglický původ města více než jasný. Podobnost s londýnskými Houses of Parliament a slavným  Big Benem vám rozhodně nemůže uniknout.

ottawa1
Parliament Buildings, Ottawa, Canada

Samotné centrum města je poměrně malé, na procházku se tedy můžete směle vydat pěšky. Jedním z turisticky nejvýznamnějších míst je tzv. Parliament Hill, na kterém se, jak název napovídá, nacházejí budovy parlamentu. Z kopce je rovněž krásný pohled na město. Budovy parlamentu je možné si zdarma prohlédnout i zevnitř a můžete se i zůčastnit jednání parlamentu a poslechnout si nějaký ten proslov, který změní svět (a nebo taky ne).

Kromě Parliament Hill se pak určitě vyplatí procházka podél řeky Rideau, návštěva památníku National War Memorial v downtown city,  četná muzea a galerie, a také četná nákupní centra. Celá řada památek je zapsána na seznamu UNESCO.

Na otázku, zda do Ottawy vyrazit v zimě či v létě, nemají jednotnou odpověď ani místní. Asi jako všude na světě, i tady má každé roční období své kouzlo. Na čem se ale shodnou všichni je fakt, že pokud přiletíte v zimě a budete mít větší štěstí na zimu než já (rozumějte bude vážně zima a mráz), určitě byste měli využít šance zabruslit si na zamrzlém kanálu Rideau Canal. Několikakilometrová projížďka po zamrzlém kanálu a jezeře patří k největším atrakcím v Ottawě. Pokud se mi někdy příště poštěstí být v Ottawě za větší zimy, určitě ji nezapomenu vyzkoušet.

IMG_3890
Ottawa, Canada

Informace a tipy na cestu:

Asi nemá smysl zde vypisovat všechny kanadské reálie, které najdete kdekoli, ale pár praktických poznatků z vlastní zkušenosti si  přeci jen neodpustím. Snad se vám budou hodit.

  1. VÍZA – od 15.3.2016 je potřeba zažádat o tzv. eAT – Electronic Travel Authorization. Aktuální informace a více podrobností naleznete na stránkách kanadské ambasády.
  2. CESTA – Přímo do Ottawy mnoho přímých letů z Evropy nenajdete. Častěji se létá do Toronta nebo do Montrealu. Přelet z Toronta do Ottawy pak zabere asi hodinu místním letem. Z Montrealu je to jen asi 30 minut letu, pokud máte tu možnost, pak se vyplatí cestovat autem. Cesta po dálnici vám zabere cca 2,5 hodiny a vyhnete se čekání na letišti.
  3. CELNICE – Stejně jako do mnoha jiných zemí, i do Kanady je omezen dovoz věcí, zejména pak alkoholu, cigaret a cenin. Opět doporučuju zkontrolovat na stránkách ambasády. Proclením procházíte v první destinaci v Kanadě, proto nezapoměňte, že si musíte vyzvednout kufr a provést ho celnicí. Na vnitrostátní lety vám kufry při příletu automaticky nepřeloží. Při odletu už se o ně nemusíte starat, při troše štěstí s vámi doletí až do cílové destinace 🙂
  4. TELEFON – Pozor, ne všechny SIM karty se zvládnou připojit na kanadský roaming. Česká SIMka od Vodafone mi fungovala bez problémů, ale např. rakouská (A1) se na roaming nepřipojila. Podle místních je to poměrně běžný problém. Doporučuju zkusit předem prověřit podporu vaší SIM, případně pak na místě zakoupit lokální (vyplatí se zejména pro delší pobyt).
  5. NÁKUPY – Při nákupech si dejte pozor na ceny,  jsou uváděny bez daně. U pokladny tedy zaplatíte cca o 15% více než je uvedeno na cenovce. Výše daně je různá v různých částech Kanady, konkrétně v Ottawě je to 13%.

Mimochodem pokud vás zajímají nákupy, tak přímo v centru naleznete obrovské nákupní centrum řetězce Nordstrom, kde lze nakoupit běžné i luxusní zboží. Ceny nejsou tak výhodné jako v USA, ale sortiment je učitě širší než ten běžně dostupný v Čechách.  Takže dámy, nezapomeňte si při prohlídce památek pořídít i nějaké zaručeně potřebné suvenýry. Pro milovníky voňavých svíček musím dodat, že Nordstrom prodává i velmi populární svíčky americké značky Bath&Body Works. Takže můžete hádat, co jsem si domů přivezla já 🙂

IMG_3876 copy
Ottawa, Canada

Za ty čtyři hodinky volna, které jsem v Ottawě měla, jsem toho bohužel víc vidět nestihla. I tak mě však toto město zaujalo natolik, že se tam kdykoli ráda opět vrátím.

A co vy, byli jste v Ottawě, nebo plánujete se tam podívat? Napište mi do komentářů.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s