Tips for Travel no. 1: How to Pack Light

Jestli  si raději počtete česky, pokračujte níže na této stránce 🙂

Summer time is coming and we are going for holiday. During the packing phase we all do the same mistake, we over pack our suitcases. In fact we usually need just about a half of things that we pack. I was guilty of over-packing as well. After caring extra heavy suitcases during several trips, I have improved my packing list to not over pack every time – at least not so much. In following post I would like to show you a few of my tips how to pack as lightly as possible.
Clothing
 1. check the weather in your destination – you do not have to be ready for everything, pack your clothes appropriately to the weather.
 2. consider which activities you will do – and pack accordingly. There is a difference between holiday and business trip and also most likely you do not need hiking boots and ball gown for the same trip.
 3. plan your outfits in advance – take a time and think about your outfits in advance. If you need, take a pictures of planned outfits and save them in your phone. It will save you space during packing and time during your trip.
 4. take only pieces of clothes that all go together – do not take pieces of clothes that are so unique that they cannot be mixed and matched with all others.
 5. take pieces of clothes that can be reused – you do not need extra outfit for each day, mix and match what you have.
 6.  apply steps 4 and 5 also for your shoes and accessories
 7. prefer materials that do not wrinkle easily – nobody likes ironing.
 8. you can always wash your clothes or underwear – do not take extra outfits or pair of underwear “just in case”. Most likely you will not need it and it only takes extra space in your luggage. In case of emergency, you can always do your laundry or use hotel laundry services.
Toiletries
 1. use toiletries provided by hotel – most hotels provide good quality toiletries. Unless you have extremely sensitive skin and you need your own products, take advantage of provided stuff and save some space in your luggage.
 2. use travel sizes and samples – save product samples and use the during your travels. If you do not have samples, try to de-can products into smaller “travel friendly” packaging.
 3. buy products in your destination – if you need bigger package or you simply need to save some weight, you can always buy all stuff once you arrive to your destination
 4. simplify your beauty regime – especially ladies – most likely you do not need all your creams, serums, masks, etc. all the time. Take multi-purpose products, cream that you can use day and night, one cleanser for entire face … trust me, you will survive even if you do not take entire bathroom with you 😉
 5. simplify your makeup – especially if you are going on holiday, take only esentials with you. If you are used to wear makeup everyday or if you are going for business trip and you have to wear makeup, take only trusty products to create your favourite look.
Extras
 1. do not take all your electronic devices with you – depending on the purpose of your travel, consider what you really need and simplify as much as possible. E.g. for my holiday, my smartphone is more than enough to have connection to the world, internet and music and books, therefore I do not have to carry tablet, laptop, kindle and whatever else.
 2. do not take all your hot tools – most hotels provides hairdryer (either directly in the room or you can borrow it at the reception), with straightener you can do both straight and curly hair – minimize where possible

I hope that you have found these tips interesting and helpful. If you have any further tips how to pack light, please let me know in comments below.

aneb Jak se sbalit na lehko
Léto se nám blíží a s ním i čas dovolených. Při balení kufrů děláme všichni stejnou chybu, nacpeme je k prasknutí. A pak obvykle zjistíme, že jsme potřebovali s bídou polovinu věcí, které jsme tak pracně sbalili. Nic ve zlém, dělala jsem to samé. Nicméně poté, co jsem se několikrát vláčela s těžkými kufry,  jsem postupně dospěla k tomu, že opravdu nepotřebuju všechno a postupně jsem se dopracovala ke schopnosti sbalit se rychle a “na lehko” a přitom mít vše, co potřebuju. V následujícím příspěvku bych vám ráda přednesla několik tipů, jak balit méně věcí.
Oblečení
 1. zkontrolujte počasí v cílové destinaci – opravdu nemusíte být připraveni na každé počasí, sbalte se vhodně k aktuálnímu počasí. V červenci u moře vás asi sníh nepotká, stejně jako v prosinci v Alpách nejpíš nevyužijete patery šortky.
 2. zamyslete se nad náplní vaší cesty – a sbalte se podle ní. Je rozdíl mezi dovolenou a pracovní cestou, stejně tak mezi turistikou v horách a festivalem v Cannes.
 3. promyslete si outfity předem – ušetřete si chvilku času a zamyslete se nad oblečením, které si chcete vzít. Pokud potřebujete, udělejte si fotky planovaných kombinací a uložte si je v telefonu. Při balení ušetříte místo, protože si nesbalíte zbytečnosti, a na cestě ušetříte čas přemýšlením, co na sebe. Ano, uznávám, tohle platí spíš pro dámy, pánové tento problém obvykle nemají 🙂
 4. vezměte si pouze oblečení, které lze vzájemně kombinovat – unikátní kousky, které se k ostatním nehodí, nechejte raději doma.
 5. vezměte si oblečení, které lze využít několikrát -nepotřebujete zcela odlišný outfit pro každý den. Vezměte si věci, které lze kombinovat a které se po jednom nošení nemusejí dát do prádla.
 6.  kroky číslo 4 a 5 aplikujte i na obuv a doplňky – čím méně, tím lépe
 7. volte oblečení z materiálů, které se nemačkají – kdo by chtěl žehlit i na dovolené?!
 8. vždycky si můžete prádlo vyprat – neberte si spoustu extra oblečení a prádla “co kdyby náhodou”. S velkou pravděpodobností je nebudete potřebovat a jen vám budou zabírat místo v kufru. V případě nouze si vždycky můžete prádlo přeprat a nebo využít službu praní ve vašem hotelu.
Toaletní potřeby, kosmetika
 1. používejte hotelové toaletní potřeby – většina hotelů nabízí kvalitní toaletní potřeby. Pokud nemáte extrémně citlivou pleť a nepotřebujete vlastní produkty, využijte nabízených produktů a ušetřete nějaké to místo v kufru.
 2. používejte cestovní balení a vzorky kosmetiky – uschovávejte si různé vzorky kosmetiky a využijte je při cestování. Pokud malá balení nemáte, můžete využít cestovních lahviček a produkty z velkých balení odlít do nich.
 3. nakupte kosmetiku na místě – pokud potřebujete velké balení produktu a nebo prostě chcete ušetřit místo v kufru, nakupte kosmetiku až po příjezdu na místo. Všechny běžné výrobky se dají sehnat za rozumnou cenu po celém světě.
 4. zjednodušte péči o pleť – zejména dámy – s velkou pravděpodobností opravdu nepotřebujete všechny krémy, séra, masky a další produkty, které máte doma. Vyberte si produkty, které jsou víceúčelové – denní a noční krém v jednom, odličovač na oči i obličej, apod. Veřte mi, na týdenní dovolenou opravdu nepotřebujete celý obsah koupelny 🙂
 5. zjednodušte makeup – pokud jedete na dovolenou, vezměte si opravdu jen minimum (a nebo třeba vůbec nic). Pokud jste zvyklé nosit makeup denně a nebo jedete na pracovní cestu, kte ho nosit musíte, vezměte si pouze základní ověřené produkty,  se kterými vytvoříte svůj oblíbený look.
A něco navíc
 1. neberte si veškerou elektroniku, kterou doma máte – samozřejmě záleží na účelu vaší cesty, ale zamyslete se nad tím, co opravdu využijete a zbytek nechejte doma. Například já si na dovolené vystačím s telefonem – zajistí mi spojení se světem, přístup na internet, hudbu i knížky. Co jiného taky na dovolené potřejete, ne?
 2. nepotřebujete všechna udělátka na vlasy – většina hotelů nabízí fén přímo na pokoji, nebo si ho můžete zapůjčit. Pomocí žehličky můžete vlasy narovnat i zvlnit – prostě minimalizujte, kde se dá.

Doufám, že se vám článek líbil a třeba vám i s něčím poradil. Pokud máte další tipy, jak minimalizovat zavazadlo na dovolenou, napište mi dole do komentářů.

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s