Tips for Travel no. 2: What to Pack in Carry-on Bag?

Jestli si raději počtete česky, pokračujte níže na této stránce 🙂

If you missed the first post in this series, you can find it here Tips for Travel no. 1: How to Pack Light.

After spending more then 200 hours on the board during one year, I have made my perfect content of my carry-on bag. Obviously it can vary based on the length of the flight but in general I am taking all of these things every time on board.

Here are my tips what to pack in carry-on bag. I hope that it gives you some tips and you find it helpful.

 1. all your documents and valuables
  • passport
  • travel documents (visa, confirmation of hotel/car/far tickets bookings, etc.)
  • wallet, money, credit cards
  • laptop, tablet, phone
  • camera
  • charges, batteries
  • simply anything what you do not want to lose and what is hard to replace
 2. spare pair of underwear and socks, extra t-shirt – in case your checked in luggage is delayed or lost, be prepare at least for the first day of your stay
 3. little snack – protein bar, nuts, chocolate … anything you like
 4. empty water bottle – fill it with water after passing security check and stay hydrated during your travel. Although crew is usually passing cabin regularly with water and other drinks, it is always handy to have spare water source in case you need it. If you are travelling with low-cost company, you have to pay any drinks and snacks on board therefore it is better you be prepared 😉
 5. neck pillow – comes handy especially during long-haul flights
 6. headset – although it is usually provided, it is better to have your own one (noise cancelling is the best)
 7. scarf, hoodie, blanket, warm socks – something to keep you warm – it is usually quite cold on the plane, so it is better to be prepared
 8. hand sanitizer or wet tissues – comes always handy
 9. tooth brush and tooth paste – comes handy during the travel and keeps you feel better if you checked luggage is delayed
 10. first aid kit – pain relief pills, travel sickness pills, eye drops, for ladies tampons or pads (because you never know)
 11. all prescribed medicine that you must have with you!! – do not rely on checked luggage and take all prescribed drugs on board with you
 12. basic beauty kit – lip balm, face cream, hand cream, comb, … anything you like to have on hand. Do not forget that all liquids have to be under 100 ml. It is to check liquid limits before each flight as they may vary in different companies or destinations.
 13. glasses – if you wear contact lenses, it is recommended to take them off during long flight as dry air on the board may irritate your eyes.
 14. sunglasses – even if you are not travelling to sunny country, eyes can be sensitive to light after long flights. Plus it is always handy to cover tired face with big sunglasses.
 15. magazines, books, music, movies – something to entertain yourself during the flight (especially if you flight does not provide entertainment system)

I hope you find this post helpful. Do you have other tips for carry-on bag? Let me know in comments below.

aneb Co si vzít do palubního zavazadla?

Pokud jste přehlédli první ze série článků s tipy na cesty, můžete se podívat zde Tips for Travel no. 1: How to Pack Light.

Po více než 200 hodinách strávených na palubě letadla během jednoho roku jsem si vytvořila perfektní obsah palubního zavazadla. V závislosti na délce letu se může mírně lišit, ale v podstatě si pokaždé s sebou beru všechny uvedené věci.

Tady jsou moje tipy co si sbalit do příručního zavazadla. Doufám, že vám budou také užitečné.

 1. veškeré dokumenty a cennosti
  • pas
  • cestovní dokumenty (visa, potvrzení o rezervaci hotelu, auta, jízdenek, apod.)
  • peněženka, peníze, kreditní karty
  • notebook, tablet, mobil
  • foťák
  • nabíječky, baterie
  • jednoduše všechno, co nechcete ztratit a co je velmi obtížné nahradit
 2. náhradní prádlo, ponožky, tričko navíc – každému se může zpozdit nebo ztratit zavazadlo, a proto je dobré být připraven přežít alespoň první den pobytu se zavazadlo najde nebo si obstaráte nahradní věci
 3. svačinka – proteinová tyčinka, oříšky, čokoláda, … prostě cokoli, co máte rádi – zejména pokud cestujte s nízkonákladovkou
 4. prázdná láhev na vodu – naplňte si ji za bezpečností kontrolou nebo požádejte letušku na palubě. Budete tak mít vodu kdykoli při sobě pro případ žízně. Opět extra důležité, pokud cestujete s nízkonákladovou společností, kde se za veškěré občerstvení musí platit.
 5. polštářek za krk – zvlášť pokud vás čeká delší let, oceníte ho více než malé polštářky poskytované v letadle
 6. sluchátka – většina společností je na delší lety nabízí automaticky, ale je vždy lepší mít vlastní (ty, co potlačují okolní hluk, jsou úplně nejlepší)
 7. šála, mikina, deka, ponožky – cokoli, co vás udrží v teple – obvykle je na palubě dost zima, proto je dobré být připraven
 8. desinfekční gel na ruce a vlhčené ubrousky – ty se prostě hodí vždy a všude
 9. zubní kartáček a pasta – se vždy hodí během delších letů. Navíc v případě zpoždění zavazadla budete mít aspoň tuto základní pomůcku při sobě.
 10. veškeré léky, které užíváte – vždy si vezměte veškěré předepsané léky s sebou na palubu. Nespoléhejte na odbavené zavazadlo, může se kdykoli ztratit a vy se můžete dostat do zdravotních problémů.
 11. sada “první pomoci” – i pokud neberete žádné léky pravidelně, vždy se hodí mít pár základních věcí jako léky proti bolesti, něco na cestovní nevolnost, kapky do očí (protože na palubě je poměrně suchý vzduch), pro dámy také tampony nebo vložky (protože jeden nikdy neví)
 12. základní kosmetika – balzám na rty, krém na obličej, krém na ruce, hřeben, … cokoli co máte rádi po ruce a pomůže vám cítit se během letu lépe. Nezapomeňte, že veškerá balení tekutin musí být menší než 100ml a pro jistotu si zkontrolujte podmínky převozu tekutin na každém vašem letu. Můžou se lišit podle dopravní společnosti i podle destinace.
 13. brýle – pokud nosíte čočky, nahraďte je při letu brýlemi. Suchý vzduch na palubě letadla by vám při delším letu pravděpodobně značně rozdráždil oči s čočkami.
 14. sluneční brýle – i když necestujete přímo do slunečné oblasti, oči jsou obvykle po dlouhém letu citlivé na světlo. Navíc se brýle mohou hodit k zakrytí unaveného obličeje.
 15. něco k zabavení se během letu – časopis, knížka (nebo kindle), hudba nebo film (zejména pokud vaše společnost nenabízí entertainment systém)

Doufám, že se vám článek líbil a třeba vám i poradil. Máte další tipy, co si určitě přibalit na palubu? Napište mi do komentářů.

 

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s