Tips for Travel no. 3: Extra Travel Hacks

Pokud si raději počtete česky, pokračujte níže na této stránce.

Did you miss previous tips for travel? Check previous posts here Tips for Travel no. 1: How to Pack Light and Tips for Travel no. 2: What to Pack in Carry-on Bag?.

We have already packed our light suitcase and we have also prepared our carry-on luggage. Today I want to show you a few extra tips that you may find helpful during your travels.

 1. make copy of all your travel documents – take one with you, leave one at home or ask friend to take care of it, and make a scan of it and make it accessible from anywhere (put it in email, data storage, etc.) – in case you lose any of your document, it is always easy to solve it if you have copy available – however I hope that you will never need this tip!
 2. have a unique luggage to prevent confusions on luggage belt in the airport -either buy colorful luggage, or if you already have one make it unique by big colorful tag, colored belt around it or buy colorful cover for it
 3. pack some zip lock bags – always handy – use them to pack your liquids to prevent spilling, or to separate dirty clothes from clean one, etc.
 4. sleeping bag – if you are travelling low cost , staying mostly in hostels, it might be handy to pack light sleeping back of silk sheet to protect youself in case the bed is not so clean as you want
 5. knife and cutting board – always handy – you never know where you find tasty tropical fruit or other food that you need to peel or cut
 6. put cotton pads to your makeup compacts to prevent breaking it
 7. cover bottlenecks of your liquids with foil to prevent leakage

Do you have any other travel hacks? Let me know in comments below.

aneb Pár tipů navíc

Pokud jste prošvihli předchozí cestovatelské rady, můžete se podívat zde: Tips for Travel no. 1: How to Pack Light a Tips for Travel no. 2: What to Pack in Carry-on Bag?.

V předchozích příspěvcích jsme sbalili kufry na lehko a připravili si palubní zavazadlo. Dneska bych vám ráda předala ještě několik extra tipů, které by se vám mohli hodit.

 1. udělejte si kopie všech dokumentů (pas, visa, pojištění) – jednu si vezměte s sebou, jednu nechejte doma nebo u kamarádů, a ideálně si jednu elektronickou uložte na dostupné místo (do emailu, na online úložiště apod.) – v případě, že dokumenty ztratíte nebo budete okradeni, kopie dokladů vám pomůže situaci vyřešit rychleji – nicméně doufám, že tento tip v praxi nebudete nikdy potřebovat!
 2. odlište své zavazadlo od ostatních – předejdete tak možné záměně  na zavazadlovém pásu na letišti – pokud kupujete zavazadlo, vyberte si jiné než černé, například barevné nebo pruhované; pokud už zavazadlo máte, zkuste na něj dát výraznou visačku, přepásejte jej barevným popruhem, nebo si kupte barevný potah
 3. uzavíratelné plastové sáčky – praktické a použitelné vždy a na vše – sbalte do nich všechny tekutiny, aby vám nevytekly v zavazadle; použijte je na špinavé prádlo, zabalte boty apod.
 4. tenký spacák – pokud cestujete s batohem a předpokládáte ubytování po hostelech a ubytovnách, hodí se mít vlastní spacák pro případ, že by úroveň čistoty neodpovídala vašim představám. Pokud nechtete brát klasický spacák, dobře poslouží vložka do spacáku (tenoučká v teplých krajích, flísová v těch chladnějších, kde vás zahřeje).
 5. nůž a prkénko – se hodí vždy – nikdy nevíte, kdy narazáte na skvělé tropické ovoce nebo jiné pochutiny, které budete potřebovat oloupat nebo nakrájet
 6. vložte vatový tamponek do pudrů a dalších kompaktních kousků líčidel – snížíte riziko jejich rozbití
 7. vložte kousek folie mezi víčko a hrdlo lahviček s tekutinami – zabráníte jejich vylití v zavazadle

Máte další tipy, co si určitě přibalit na cesty? Napište mi do komentářů.

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s