Tips for Travel no. 4: What’s in My Travel Makeup Bag?

aneb Šminky sbalené na cesty?

DSC00847 (2)

Well, this is not necessarily traveling tips post. But searching through travel makeup bags is one of my favorite things to do – at least virtually via reading blog posts and watching videos. Therefore I decided to share content of my travel makeup bag as well.


Tohle sice nejsou přímo tipy na cesty, ale protože zkoumání jiných kosmetických tašktiček patří mezi moje úchylky (alespoň čtením blogů nebo koukáním na youtube), rozhodla jsem se také sdílet obsah své kosmetické taštičky.

As I am travelling very often, my makeup bag is packed and ready to go all the time. The only difference is given by purpose of my travel. If I travel for holiday, I pack very lightly and only basic stuff that I need. The basic piece that I cannot live without is mascara – for holiday I prefer a waterproof one. Besides mascara I usually pack concelar and powder, bronzer and blush and one brighter lipstick. And that’s it!


Protože cestuju velmi často, patří kosmetická taštička k věcem, které jsou neustále sbaleny. Její obsah se mění pouze s účelem cesty. Pokud jedu na dovolenou, snažím se sbalit úplné minimum šminek. Kouskem, bez kterého se neobjedu, je řasenka – na dovolenou obvykle preferuji voděodolnou verzi. Kromě řasenky pak balím ještě korektor, pudr, bronze, tvářenky a maličko výraznější rtěnku. A je to!

DSC01090 (2)
Holiday Makeup Bag

If I travel for business trip where I have to “make up” all the time, I pack slightly more things. Then I have with me foundation, primer, concealer, powder and blush. For eyes I am usually taking more options but mostly neutral as I prefer them. Then only mascara, eyebrow products and lipstick and I am ready to go.


Pokud mě čeká pracovní cesta, během které obvykle potřebuju trošku “vypadat”, potřebuju sbalit trošku víc věcí. Základem je podkladový krém, primer, korektor, pudr a tvářenka. Na oči obvykle přibalím trošku víc variant, vždy ale v neutrálních tónech, protože ty mám nejraději. Řasenka, něco na obočí a nějaká rtěnka pak už jen doplní sbírku.

DSC00840 (2)
Formal/Business Travel Makeup Bag

And what is in your makeup bag? Do you pack light or does makeup take half of space in you luggage? Let me know in comment below.


A co si vozíte v kosmetické taštičce vy? Balíte je základní kousky, nebo vám šminky zaberou půl kufru? Napište mi do komentářů.

If you missed previous posts from the Travel Tips series, check out here:

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s