RECEPT: Pomalu pečené vepřové | Pulled Pork Recipe

Dneska tu pro vás mám trošku jiný obsah, než na jaký jste obvykle zvyklí. Důvod je prostý. Od okamžiku, kdy jsem na Instagramu sdílela fotku propečeného fláku masa, dostávám dotazy a požadavky na recept 🙂 Tak jsem se rozhodla, že ho tady prostě sepíšu, ať ho může najít každý, kdo potřebuje inspiraci, jak upéct maso trochu jinak 🙂

Recept není nijak složitý a zvládne ho opravdu každý. Jediné, co potřebujete, je čas, protože maso budeme péct cca 8 hodin 🙂 Takže počítejte s tím, že první den bude spíš k večeři než k obědu. Pokud ovšem máte chytrou troubu, můžete ji nastavit tak, aby začala bez vás už v noci, a tím pádem byste oběd mohli stihnout.


Today it is a bit different type of content than usually. Few weeks ago I shared a picture of roasted pork on my Instagram and since then I am receiving questions “How to make this yammi thing”. So that’s why I am sharing it now with a full recipe 🙂

The recipe is very simple and even beginner cook can make it. The only thing you need is time because the preparation takes about 8 hours. It means that meat will be ready rather for dinner than lunch. However, if you have a smart oven, you can set it up to start roasting during the night before and make it for lunch time.


Co budeme potřebovat/ What do we need:

 • cca 3 kg vepřové plece / pork shoulder
 • cca 0,5 kg cibule / onion
 • olej /oil
 • mix koření / mix of spices – I prepare my own mix of:
  • sůl / salt
  • pepř / pepper
  • sladká paprika / sweet pepper (sweet paprika)
  • smoked (kouřová) paprika / smoked pepper (smoked paprika)
  • sušený česnek / granulated garlic
  • kayenský pepř / cayen pepper
  • hnědý cukr / brown suger

Poznámka/Note:

Suroviny si můžete upravit podle sebe a své chuti, přidejte nebo vynechejte cokoli, co máte/nemáte rádi. Klíčový je u tohoto receptu způsob pomalého pečení, zbytek je spíš pro inspiraci.

Feel free to adapt list of ingredients as you wish. It always depends on your preferences or diet restrictions. The key is slow roasting, the rest is more for inspiration.

Jak na to/ How to

Z masa odstraňte jakékoliv tvrdé kusy kůže, případně zbytky šlach z oblasti, kde byla kost. Tuk můžete ponechat na mase nebo seříznout a přihodit do pekáče zvlášť (záleží na vaší chuti, obecně se doporučuje tuk ponechat). Maso potřete olejem a silnější vrstvou koření. Ideální je maso nechat odležet přes noc, ale pokud spěcháte, stačí hodinka při pokojové teplotě.

Remove all skin and possible residua of bones from meat. If there is a thicker fat layer, you can remove it but in general it is recommended to keep fat on as it brings more taste. Cover the meat with oil and thick layer of spice mix. Ideally, let it marinade over night but if you are in a rush, one hour in room temperature works too.

Cibuli nakrájejte nahrubo a rozložte na spodek pekáče. Přidejte odřezaný tuk, pokud máte. Stačí podlít jen troškou vody, maso pak pustí vlastní šťávu. Maso položte na cibuli a šup s ním do trouby.

Cut onion to bigger chunks and spread it on bottom of baking tray. Add small amount of water, not much. The meat will release some juices as it is roasted. Put meat on top of the onion and it is ready for oven.

Troubu rozehřejte na 200°C a maso v ním zprudka zapečte cca 30 minut. Vytvoří se kůrčička, která udrží šťávu lépe uvnitř masa. Pak snižte teplotu na 110-120°C, maso v pekáči zakryjte, a pečte 6-8 hodin do úplného změknutí. Doba pečení záleží na velikosti a kvalitě masa, teoreticky můžete potřebovat i více času. Maso by se mělo rozpadat na jednotlivá vlákna bez velkého úsilí (trháme dvěma vidličkami). Během pečení není potřeba maso nijak hlídat, díky přiklopení se voda nevypařuje a tedy šance na připálení jsou nízké. Pokud chcete, můžete ho občas přelít seshora, ale není to nutné. Po cca 6 hodinách pečení vyzkoušejte, zda už je měkké a nadále pečte dle potřeby.

Preheat oven to 200°C and give a meat a quick roast to develop a cover on top. Then lower the temperature to 110-120°C, cover the tray and roast it for 6-8 hours. The time depends on size of meat and also its quality. At the end, you should be able to easily pull the meat with two forks. During roasting, it does not require any attention. After about 6 hours, start checking its softness and adjust roasting time accordingly.

S čím servírovat /Serving tips:

Takto připravené maso lze použít na tisíc způsobů. My lenoši na to jdeme jednoduše a nejraději si ho dáváme s bramborovou kaší a nebo čerstvým chlebem. Skvěle se ale hodí i do toustů, burgerů (Pulled Pork Burger najdete na menu téměř každé burgrárny u nás), lze ho zabalit a zapéct do tortilly, nebo jen tak pohodit na salát a předstírat zdravou stravu. Nejlépe ho doplníte BBQ omáčkou, rozumí si ale i s něčím ostřejším, nebo třeba se sýrem.

Tip na večeři: Do menších tortilly rozložte maso, přidejte BBQ a čedar, přeložte a zapečte v grilu či toustovači. Se zeleninovým salátkem a troškou zakysané smetany dostanete parádní večeři 🙂


For lazy guys, the easiest serving tip is with BBQ and freshly baked bread. It makes a great combo also with mashed or roasted potatoes. Pulled pork is also perfect for toasting with cheese ( I like cheddar) or to prepare pulled pork burger which is very popular especially in Europe.

Our lazy dinner tip: Take small size tortillas, fill them with meat, BBQ and cheddar and toast them in contact grill for few minutes. Served with small salad and sour cream it makes perfect simple dinner.


Ještě poznámka na závěr:

Recept jsem nevymyslela, inspirovala jsem se také online. Shlédla jsem několik videí a článků, takže odkaz na konkrétní inspiraci nemám. Nicméně pokud potřebujete další inspiraci nebo podrobnější video návod, hledejte pod názvy “Pomalu pečené vepřové”, “Trhané vepřové”, případně anglicky “Pulled Pork”. Najdete desítky, ne-li stovky, návodů a můžete si vybrat ten, který vám k srdci přiroste nejvíc 🙂

Prosím mějte na paměti, že nejsem žádný kuchař, a sdílím jen své zkušenosti a tipy, jak tento způsob přípravy masa funguje pro mě. Netvrdím, že je jediný správný. Klidně obhlédněte internet a inspirujte se dalšími recepty, abyste našli ten, který bude nejvíce chutnat vám.

Obviously, this is not super original recipe invented by me 🙂 If you want more inspiration how to prepare this kind of meat, search for “Pulled Pork” online. You will find dozens of recipes from which you can choose your fave 🙂 In USA, it is apparently more usual to prepare this kind of meat on grill. But if you do not have grill or it is too cold to be outside, the oven will work just as well.

Please kindly note that I am no chef. I am only sharing the recipe which works for me and my family. Feel free to get inspired and search for more ideas online to find the perfect way of preparing pulled pork which will work for you.

Tak dobrou chuť a napište mi, pokud recept vyzkoušíte 🙂

Bon Apetit and let me know if you give it a try 🙂

With Love, Jana

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s